Tässä lehdessä Eelis Pulkkinen avasi ajankohtaisen keskustelun Vuotoksen ja Kemihaaran valjastamiseksi energia- ja kansantalouden hyväksi. Olen samaa mieltä.
Aikanaan kaupunginhallituksen puheenjohtajana tein valtuustoaloitteen Kemijoen valuma-alueen vesistöjen valjastamiseksi energia- ja kansantalouden hyötykäyttöön. On selvää että ko. valuma-alueeseen kuuluu myös Ounasjoki.
Nähtävänä on, että sinänsä hyvällä pyrkimyksellä, Ounasjoen suojelulla, ei ole saavutettu elinkeino-asutuspoliittisia tavoitteita. Eiköhän nyt ole uuskeskustelun aika.
Siinä keskustelussa energia- ja kansantalouden asiantuntijat, poliittiset puolueet ja eduskunta toisivat näkemyksensä yhteiseen käyttöön ja avoimeen kansalaiskeskusteluun. Tosiasia on, että valtaosa energiatuotannon raaka-aineista on ennalta tiedossa olevasti rajattuja. Vesi energiatalouden raaka-aineena on alati uusiutuvaa ja soveltuu erinomaisesti säätöenergian lähteeksi (tuuli, aurinko, atomi).
Ajankohtainen energia- ja kansantalouden uusasemointi vaatii konkreettisia toimia vaikuttavien tosiasioiden pohjalta ja tiettyjen lakien ja päätösten purkamista.