Ke­mi­jär­vel­lä muis­tel­laan uittoa kau­pun­gin 150-vuo­tis­juh­la­vii­kol­la – "E­del­leen spe­ku­loi­daan, että miksi uitto lo­pe­tet­tiin"

Erkki Snellman muistaa vuosikymmenten takaisen ajan Kemijärvellä.

Kemijärven uitto päättyi 30 vuotta sitten, jonka jälkeen kalusto kaupattiin eteenpäin tai romutettiin. Kemijoen Uittoyhdistys myi kelluvia taukotiloja, moottoreita, laitureita ja alusten runkoja keväällä 1992, ja moni niistä päätyikin itälappilaisille kenturoille.

– Hinaaja Uitto 2 oli pitkään keskustassa Hietaniemen uimarannalla, josta se siirrettiin viitostien siltatyömaalle palkin kannattajaksi, kertoo uiton historiaan perehtynyt Lauri Snellman.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä