Kunniamerkit: Katso lista Lappiin myön­ne­tyis­tä it­se­näi­syys­päi­vän kun­nia­mer­keis­tä

Luppo: Arto Köngäs on kip­san­nut lap­pi­lais­ten raajoja yli 30 vuotta

pääkirjoitus: Il­mas­ton­muu­tos etenee, eivätkä sen vai­ku­tuk­set ole enää kai­kil­ta osin py­säy­tet­tä­vis­sä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Ke­mi­jär­vel­lä maa­nan­tai­na alkanut met­sä­pa­lo on saatu hal­lin­taan – sam­mu­tus­koh­de vai­kea­kul­kui­ses­sa maas­tos­sa

Uusimman tiedon mukaan pelastuslaitos on saanut Kemijärven metsäpalon hallintaan.

Kemijärven Ala-Katiskojärvellä maanantaina alkanut metsä- ja maastopalo on saatu hallintaan. Arkistokuva.
Kemijärven Ala-Katiskojärvellä maanantaina alkanut metsä- ja maastopalo on saatu hallintaan. Arkistokuva.
Kuva: Arkisto / Risto Pikkupeura

Kemijärvellä Ala-Katiskojärvellä maanantaina alkanut metsäpalo ehti levitä vielä torstaina. Paloa ei tuolloin saatu vielä hallintaan.

Nyt tilanne on kuitenkin parempi, sillä pelastuslaitokselta kerrotaan, että metsäpalo on saatu hallintaan. Jälkivartioinnista alueella vastaa Metsähallitus.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita