Onko tämä uutislähde luotettava? Entä mistä laadukasta tietoa kannattaa etsiä?
Tällä viikolla vietetään koulujen ja uutismedian yhteistä Uutisten viikkoa, jonka aiheena on tänä vuonna lasten ja nuorten medialukutaito sekä lähdekriittisyys.
Lapin Kansa suuntasi Ranuan lukioon kysymään oppilailta, miten he näkevät tämän päivän mediakentän ja mikä rooli journalismilla on Suomessa.
Alkaneen viikon yhteydessä julkaistiin myös Uutismedian liiton Nuoret ja uutismediasuhde -tutkimus (2024).
Tutkimuksen mukaan nuorten pääuutiskanava on Tiktok. Nuoret ovat myös aiempaa kiinnostuneempia isoista maailman ja kotimaan uutisaiheista.
Lisäksi tutkimuksessa selvisi, että nuoret arvioivat uutisten videomuodon tekstin, kuvien ja äänen yläpuolelle. Myös some-palveluihin liitettävä luotettavuus on pienessä nousussa.
Katso videolta, mitä Ranuan lukiolaiset vastasivat ja puoltavatko vastaukset tuoretta tutkimustietoa.
Tutkimukseen vastasi 954 nuorta ja sen toteutti Kantar Media oy.