Kas-asun­not pe­rus­kor­jaa Ro­va­nie­men asun­to­jaan – uu­dis­ra­ken­ta­mi­nen Pal­ki­sen­tiel­le alkaa, kun kaa­voi­tus on tehty

Kalevi Ranta esittelee Kaartokatu 11 A:n julkisivun muutoksia. Taustalla näkyy muita Kas-asuntojen vuokrataloja alueella.
Kalevi Ranta esittelee Kaartokatu 11 A:n julkisivun muutoksia. Taustalla näkyy muita Kas-asuntojen vuokrataloja alueella.
Kuva: Pekka Aho

Punatiilinen kerrostalo näyttää lähes entiseltään ulkoapäin, mutta sen asunnot on peruskorjattu täysin. Kas-asuntojen vuokratalo valmistui Rovaniemen Kaartokadulle vuonna 1982. Nyt se on remontoitu sähköjä ja putkia myöten.

Kas-asunnot on alkanut pikkuhiljaa korjata 1980-luvulla rakennettuja talojaan, aluejohtaja Kalevi Ranta kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä