Tilaajille

Kaksi Ro­va­nie­men seu­ra­kun­nan pappia on val­mii­ta vih­ki­mään sa­teen­kaa­ri­pa­re­ja, vaikka kirk­ko­neu­vos­to lin­ja­si, ettei niin voi seu­ra­kun­nan ti­lois­sa tehdä

Susanna Sirviö ja Ida-Maria Oksanen uskovat, että kirkossa käsitellään vihkimiskysymystä vielä uudestaan, koska niin monella on siihen tarve.

Susanna Sirviö ja Ida-Maria Oksanen ovat valmiita vihkimään ja siunaamaan samaa sukupuolta olevia pareja. Heidän mielestään se on oikein.
Susanna Sirviö ja Ida-Maria Oksanen ovat valmiita vihkimään ja siunaamaan samaa sukupuolta olevia pareja. Heidän mielestään se on oikein.
Kuva: Jussi Leinonen

Rovaniemen seurakunnassa on pappeja, jotka ovat valmiita vihkimään sateenkaaripareja, vaikka Rovaniemen kirkkoneuvosto päätti, ettei tiloja avata sateenkaarihäille. Sairaalapastori Susanna Sirviö ja seurakuntapastori Ida-Maria Oksanen ovat siihen valmiita, koska se on heidän mielestään oikein.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä