Kai­vo­syh­tiö etsii vielä kom­pen­saa­tioa­luei­ta soille – Sakatin pro­jek­ti­joh­ta­ja: "Kat­som­me myös soiden en­nal­lis­ta­mis­vaih­toeh­to­ja"

Sakatin kaivoshankkeesta aiheutuvien haittojen ekologisen kompensaation käsite alkoi avautua keskiviikkona.

AA Sakatti Mining oy:n toimitusjohtaja Pertti Lamberg kuvailee metsäkauppaa tärkeäksi askeleksi Sakatin kaivosprojektissa.

– Haluamme toteuttaa tällaista hyvissä ajoin etukäteen. Näytämme, että teemme minkä lupaamme.

Sakatin toimijat ovat pitkään puhuneet tavoitteestaan kompensoida ympäristölle kaivoshankkeesta koituvat haitat. Ennen metsäkauppaa puhe kompensaatiosta oli hyvin teoreettista – metsäkauppa on yleisölle ensimmäinen näyttö siitä, mitä kaivosyhtiön ekologinen kompensaatio tarkoittaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä