Kunniamerkit: Katso lista Lappiin myön­ne­tyis­tä it­se­näi­syys­päi­vän kun­nia­mer­keis­tä

Pääkirjoitus: Hal­li­tuk­sen on lei­kat­ta­va lisää, jos se aikoo pysyä ta­voit­teis­saan

Luppo: Arto Köngäs on kip­san­nut lap­pi­lais­ten raajoja yli 30 vuotta

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Jou­tuu­ko Kemi ko­rot­ta­maan veroja bio­tuo­te­teh­taan tie­töi­den vuoksi, vai tuleeko valtio apuun?

Sahansaarenkadun parannustyöt ovat edenneet aikataulussaan ja pysyneet budjetissaan.

Kemin Sahansaarenkadun isot muutostyöt ovat edenneet aikataulussaan. Uudet ylikulkusillat otetaan käyttöön heinäkuun alusta alkaen.

– Ajoneuvoliikenne saadaan silloin kutakuinkin uusille urilleen, kertoo ympäristöjohtaja Mika Grönvall.

Pääurakan on määrä valmistua elokuussa 2023 ja pienempiä viimeistelyurakoita on luvassa vielä vuodelle 2024. Sahansaarenkadun liikennejärjestelyt tehdään Metsä Fibren biotuotetehdasta varten. Tehtaan on määrä käynnistyä syksyllä 2023.

Viranhaltijoiden arvion mukaan Sahansaarenkadun työt tulevat pysymään kustannusarviossaan. Parannuksiin budjetoitiin alun perin 18 miljoonaa euroa.

Heruuko tukea valtiolta?

Kemin talouden kannalta iso kysymys on, saako kaupunki valtiolta anomaansa apua parannustöihin.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita