Jopa viikko pois omalla il­moi­tuk­sel­la – Ro­va­nie­mi har­kit­see sai­raus­pois­sa­olo­käy­tän­tö­jen la­ven­ta­mis­ta, jotta pois­sa­olo­päi­vät vä­he­ni­si­vät

Viime vuonna Rovaniemen kaupungin työntekijöillä oli keskimäärin 19 sairauspoissaolopäivää. Samaan aikaan iso osa ei ollut lainkaan sairauslomalla.

Rovaniemen kaupunki pohtii, pitäisikö työntekijöiden sairauspoissaolojen omailmoituskäytäntöjä laventaa.

Nyt kaupungin henkilökunta saa olla esihenkilön luvalla pois 1–5 päivää, ja epidemia-aikana enintään seitsemän päivää.

Harkinnassa on, voisiko omalla ilmoituksella olla pois enintään seitsemän päivää kaikissa sairauksissa.

– Nyt arvioidaan ennen kaikkea sitä, laajennetaanko omailmoitusmenettelyä koskemaan muitakin kuin epidemiatyyppisiä sairauksia, kaupungin henkilöstö- ja hallintojohtaja Antti Määttä sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä