Iva­lo­joen ylit­tä­vän Kul­ta­lan sillan kor­jauk­set on jou­dut­tu kes­keyt­tä­mään Ham­mas­tun­tu­rin erä­maa-alueel­la – ret­kei­lyo­lo­suh­teet ovat al­ku­ke­säs­tä vaa­ti­vat

Kultalan sillan korjaustyöt viivästyvät. Arkistokuva sillasta.
Kultalan sillan korjaustyöt viivästyvät. Arkistokuva sillasta.
Kuva: Allan Niva

Kultalan sillan korjaukset Hammastunturin erämaa-alueella Inarissa on jouduttu keskeyttämään tältä keväältä, tiedottaa Metsähallitus. Kulku työmaalle moottorikelkoilla ei ole enää turvallista.

Metsähallituksen Luontopalvelut jatkaa sillan korjausta kesällä heti, kun maasto-olosuhteen sen sallivat. Sillä aikaa retkeilijöiden on huomioitava, ettei Kultalan lähellä ole nyt paikkaa Ivalojoen ylittämiseen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä