Hiil­ty­nyt Re­von­tu­li­laa­vu saa ti­lal­len­sa seu­raa­jan – palon tut­kin­ta on vielä kes­ke­ne­räi­nen, po­lii­sil­le tullut vink­ke­jä

Tulevasta Rotarypuiston laavusta luvataan entistäkin parempi. Tuhon seurausten selvitykseen on kulunut paljon aikaa ja vaivaa. Revontulilaavun lyhyt taival näytti, että Ounasjoen rannassa on iso tarve laavupaikalle.

Yli kuukausi sitten rovaniemeläisten suosima ulko-olohuone roihusi Arktikumin rannassa. Revontulilaavusta jäi jäljelle vain hiiltyneet pölkyt.

Poliisi pyysi tapahtuneen jälkeen vinkkejä palon todistaneilta. Mitä palosta on selvinnyt?

Revontulilaavun rakentaneet vapaaehtoisyhdistykset Rovaniemen rotaryklubit eivät ole kuulleet poliisilta mitään uutta. Tutkinta on vielä kesken. Rotariaktiivi ja rakennusprojektista vastaava Eero Pajula on kuitenkin varma siitä, että kyseessä oli tuhopoltto.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä