Hen­ki­lö­au­ton verran painava Alvar Aallon teos palaa lo­ka­kuus­sa al­ku­pe­räi­sel­le pai­kal­leen Ro­va­nie­men kes­kus­taan

Teoksen omistava Rovaseudun markkinakiinteistöt ei paljasta haasteelliseksi osoittautuneen kiinnityshankkeen hintaa.

Rovaniemen Koskikatu 20:n seinustalla on tehty jo viikkojen ajan Alvar Aallon Aurora borealis -teoksen kotiinpaluuta valmistavia töitä.
Rovaniemen Koskikatu 20:n seinustalla on tehty jo viikkojen ajan Alvar Aallon Aurora borealis -teoksen kotiinpaluuta valmistavia töitä.
Kuva: Jussi Leinonen

Alvar Aallon Aurora borealis -reliefi on palaamassa paikalleen Rovaniemen Koskikadulle lokakuun alussa. Teos on määrä paljastaa Alvar Aalto -viikolla torstaina 2. lokakuuta.

Aallon reliefi koristi kaupungin ydinkeskustassa sijaitsevan asuin- ja liiketalon seinää kymmenien vuosien ajan, kunnes se poistettiin paikaltaan vuonna 2010.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä