Juhannuksesta jatkunut komea hellesää muuttuu alkavalla viikolla "normaaliksi heinäkuuksi", ennustaa Ilmatieteen laitos.
– Poikkeuksellisen lämmin jakso päättyy. Lämpötilojen pudotus voi tuntua "dramaattiselta", mutta kyse on palaamisesta normaaliin, meteorologi Antti Jylhä-Ollila Ilmatieteen laitokselta kertoo.
Alkavalla viikolla alimmatkin lämpötilat Lapissa hipovat viittätoista plusastetta, joten "kylmästä kesäsäästä" ei voida puhua. Helle sitä paitsi hellii vielä paikoin Meri-Lappia ja Tornionjokilaaksoa maanantaina.
– Maanantaina ainakin Länsi-Lapissa on jopa 27 asteen lämpötiloja luvassa. Tornionjokilaaksossa on alkuviikosta lämpimintä, vastaavasti Kilpisjärven seudulla lämpötila jää 20 asteen pintaan.
Kuuman ilman myötä syntyneet ukkoset ja kuuroluonteiset kaatosateet väistyvät.