Haa­pa­ran­nan kuo­lon­ko­la­rin kä­rä­jä­kä­sit­te­ly Ruot­sis­sa siirtyy ke­sä­kuul­le – kuski sai syyt­tä­jän mää­rää­män ran­gais­tuk­sen, eikä joudu oi­keu­teen

Auton ruotsalaista omistajaa syytetään yllytyksestä. Suomalaiselle kuljettajalle määrättiin sata päiväsakkoa ja ehdollinen rangaistus jo alkuvuodesta.

Haaparannalla vuosi sitten toukokuussa tapahtuneen kuolonkolarin oikeuskäsittelyn oli määrä alkaa 5. toukokuuta Haaparannan käräjäoikeudessa. Oikeudenkäynnille on määrätty uusi päivämäärä kesäkuun alkuun.

Kuolonkolarissa menehtyi kaksi kyydissä ollutta suomalaista aikuista. Kolari oli poikkeuksellinen, sillä auton nopeudeksi on tutkimuksissa selvinnyt noin 270 kilometriä tunnissa.

Kolaria edeltänyt ajomatka on tallentunut matkustajina olleiden ihmisten kännykkävideoihin, jotka ovat myös osa syyttäjän todistusaineistoa auton omistajaa vastaan.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä