Kolumni

Flow fes­ti­val tarjoaa vä­ri­käs­tä kau­pun­ki­kult­tuu­ria, mutta poh­joi­sen fes­ta­reis­sa voi olla jotain vä­hin­tään yhtä mie­len­kiin­tois­ta

Helsingissä viime viikonloppuna järjestetty Flow festival veti jälleen suuren joukon livemusiikin ja kaupunkikulttuurin ystäviä Suvilahden asfalttikentille.

Viikonloppu festareilla sai pohtimaan suomalaisen festarikulttuurin nykyistä suuntaa ja tulevaisuutta. Viimeisen muutaman vuoden aikana pienemmät tapahtumat ja festivaalit ovat selkeästi alkaneet kiinnostaa festarikansaa yhä enemmän. Flow-kävijöiksi profiloitavaa joukkoa on löytynyt viime kesinä kasvavissa määrin erityisesti Pohjoisessa järjestettävistä tapahtumista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi