Finnair peruu yli sata lentoa per­jan­tai­na Il­mai­lu­alan Unionin lakon takia - myös Lapin lentoja peruttu

Myös ensi viikolla on kaksi lakkoa. Niiden osalta ei ole vielä päätetty lentojen perumisista.

Helsinki

Lentoyhtiö Finnair peruu perjantaina noin 110 lentoa Ilmailualan Unionin (IAU) työtaistelun vuoksi. Finnair arvioi, että peruutukset vaikuttavat noin 8 000 asiakkaaseen. Peruttujen lentojen asiakkaille Finnair tarjoaa vaihtoehtoiset lennot.

Peruttujen lentojen joukossa oli keskiviikkoiltaan mennessä Lapista yksi Rovaniemen lento. Helsingistä kello 7.25 Rovaniemelle lähtevä lento on peruttu, samoin kuin vastaavasti koneen paluu Rovaniemeltä. Rovaniemeltä lento olisi lähtenyt 9.20 aikaan.

Neljän tunnin lakot vaikuttavat esimerkiksi maapalvelutoimintoihin ja lentokonehuoltoon. IAU toteuttaa lakkonsa siten, että jokainen työvuoro toteutuu neljä tuntia normaalia lyhyempänä.

Ilmailualan Unioni hylkäsi keskiviikkoaamuna sovittelijan sovintoesityksen lentoliikenteen palveluiden työriitaan. Ammattiliitto lakkoilee perjantain lisäksi myös 2. ja 4. kesäkuuta.

Mia Eloranta Finnairin viestinnästä kertoo, ettei ensi viikon lakkopäiville ole vielä tehty peruutuspäätöksiä.

– Toistaiseksi vielä arvioidaan niitä (lakkojen) vaikutuksia.

Eloranta arvioi, että mahdolliset ensi viikon peruutukset selviävät vielä tämän viikon aikana. Lakkojen aiheuttamia tappioita Eloranta ei tarkemmin kommentoi.

– Tietenkin näistä uudelleenreitityksistä ja asiakkaiden matkojen järjestämisestä syntyy kuluja, hän toteaa.

Ensi viikon peruttavia lentoja ei ole vielä päätetty.
Ensi viikon peruttavia lentoja ei ole vielä päätetty.
Kuva: Anssi Jokiranta

Finnair on jo aiemmin tarjonnut lakkopäivien matkustajille mahdollisuuden siirtää lentojaan ja näin välttää matkustamasta lakkopäivinä. Keskiviikkona jo lähes kaikki perjantain peruutukset oli saatu uudelleenreititettyä vain yksittäisiä poikkeuksia lukuun ottamatta.

Myös asiakkaat, joilla on lento ensi viikon lakkopäivinä, voivat muuttaa matkustuspäiväänsä olemalla yhteydessä Finnairiin tai lipun myyneeseen tahoon.

Milloin neuvotellaan?

Palvelualojen työnantajat Paltan mukaan lakko uhkaa myös keskiviikkona 11. kesäkuuta.

Palta olisi hyväksynyt sovittelijan sovintoesityksen. Palta on pettynyt siihen, että IAU päätyi toistamiseen hylkäämään alalle annetun sovintoehdotuksen.

– Olisimme toivoneet, että lakot ja niistä lentomatkustajille aiheutuva haitta olisi voitu välttää, erityisesti näin koulujen lomakauden alkaessa, neuvottelujohtaja Pasi Vuorio sanoi tiedotteessa.

IAU sanoo, että se on ehdottanut vastapuolelle yritystason neuvottelujen käynnistämistä välittömästi.

Palta kertoo olevansa valmis neuvottelemaan yleisen linjan mukaisesta ratkaisusta myös sovittelun ulkopuolella, jos IAU luopuu kaikista ilmoittamistaan työtaistelutoimista.

Riita palkankorotuksista

IAU:n mukaan työriita kiteytyy niin sanotun yleisen linjan noudattamiseen palkankorotuksissa. Se katsoo, että vuosina 2021 ja 2022 toteuttamatta jääneiden palkankorotusten vuoksi ala on jäänyt jälkeen palkankorotusten yleisestä linjasta, mikä pitäisi nyt huomioida.

– Lentoliikenteen palveluja koskevalla sopimusalalla keskimääräiset vuosiansiot ovat huomattavasti pienemmät kuin Finnair-konsernissa keskimäärin, sanotaan tiedotteessa.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä