Do­ku­ment­ti­elo­ku­va Pa­ni­mo­mes­ta­ri vihdoin yleisön eteen Tor­nios­sa

Panimomestari elokuvassa Antti Haase sai Tornion oman panimomestari Leo Andelinin ja paikallisen panimoteollisuuden tarinan yhdistettyä.
Panimomestari elokuvassa Antti Haase sai Tornion oman panimomestari Leo Andelinin ja paikallisen panimoteollisuuden tarinan yhdistettyä.
Kuva: Sari Pelttari-Heikka

Antti Haasen dokumenttielokuva Panimomestari saa yleisöensi-iltansa Torniossa ensi viikolla.

Panimomestari kertoo Leo Andelinista, joka vuonna 1963 kehitti maailmalla palkitun ja suomalaisten suosikiksi nousseen Lapin Kulta -oluen.

Elokuvassa käydään läpi myös Lapin Kullan panimon alasajo vuonna 2010 sekä torniolaisen "oluttarinan" jatko-osa, Tornion Panimon tarina.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä