Bloom­berg: Teslan fu­tu­ris­ti­sen Cy­bert­ruc­kin "pel­lit" teh­täi­siin Ou­to­kum­mun te­räk­ses­tä

Tesla esitteli futuristisen Cybertruckin neljä vuotta sitten.
Tesla esitteli futuristisen Cybertruckin neljä vuotta sitten.
Kuva: Steve Jurvetson

Uutistoimisto Bloombergin mukaan sähköautoja valmistava Tesla on sopinut, että Outokummun ruostumatonta terästä käytetään Teslan Cybertruckin ulkopaneeleissa. Uutinen sai Outokummun osakkeen ponnahtamaan nousuun pörssissä torstaiaamuna.

Futuristinen Cybertruck on tiettävästi ainoa auto, jonka kori aiotaan valmistaa ruostumattomasta teräksestä. Bloombergin mukaan Outokumpu on työskennellyt pitempään kyetäkseen täyttämään poikkeuksellisen automallin vaatimukset.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä