Kunniamerkit: Katso lista Lappiin myön­ne­tyis­tä it­se­näi­syys­päi­vän kun­nia­mer­keis­tä

pääkirjoitus: Il­mas­ton­muu­tos etenee, eivätkä sen vai­ku­tuk­set ole enää kai­kil­ta osin py­säy­tet­tä­vis­sä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Arvio: Vanhan ja uuden parhaat puolet — Saarni Sir­kuk­sen ak­ro­ba­tia­pai­not­tei­nen show rullaa su­ju­vas­ti alusta loppuun

Nykysirkus

Saarni Sirkus: 50/50. Ensiesitys 10.5., seuraava esitys 16.5. Rovaniemen Valdemarinrannassa kello 17. Kiertue jatkaa Sodankylään, Kemiin ja Etelä-Suomeen.

Jotenkin onnistuin jättämään väliin Saarni Sirkuksen viimekesäisen shown. Nyt harmittaa sekä kriitikon että sirkuksen ystävän roolissa.

Aarni Pahajoen luotsaama lappilainen Saarni Sirkus nimittäin yhdistää onnistuneesti nykysirkuksen ilmaisun ja keinot vanhan ajan telttatunnelmaan.

Tämänvuotinen, mukavan laaja kattaus painottuu monipuolisesti akrobatian eri tekniikoihin: on cyr-rengasta ja menevää tanssillista permantoakrobatiaa sekä ilma-akroa niin remmeissä kuin rengastrapetsillakin.

Koko esiintyjäkaartin yhteispeli tuo näyttävyyttä Saarni Sirkuksen esitykseen. Muut artistit ottavat kopin Enni Kastarin ilmalennosta.
Koko esiintyjäkaartin yhteispeli tuo näyttävyyttä Saarni Sirkuksen esitykseen.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita