Arvio: Sepikka tähtää mah­ti­pon­ti­seen – Te­no­joen in­noit­ta­ma­na syntyy suu­ruu­den kou­lu­kun­nan in­die­mu­siik­kia

Huoli luonnosta ja yksityisistä asioista kohtaavat Sepikan toisellakin albumilla kunnianhimoisissa merkeissä.

Sepikan musiikissa yhdistyvät leikkisästi havainnoivat sanoitukset sekä moniulotteinen ja ennakkoluulottomasti polveileva äänimaailmaa.
Sepikan musiikissa yhdistyvät leikkisästi havainnoivat sanoitukset sekä moniulotteinen ja ennakkoluulottomasti polveileva äänimaailmaa.
Kuva: Tero Ahonen
Levy

Sepikka: Ei koskaan rakkaudella. M.dulor, 2024.

Oululaissyntyisen ja nyttemmin helsinkiläistyneen Joni ”Sepikka” Seppäsen taiteelliset etsikkovuodet Lapissa ovat jääneet taakse, mutta kuuluvat indieihmeen musiikissa yhä toisella albumillakin. Sen vaikutteiksi hän nimeää kulttisäveltäjä Philip Glassin ohella Tenojoen.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä