Ark­ti­sen neu­vos­ton ul­ko­mi­nis­te­rien kokous vai­kut­taa Ro­va­nie­men lii­ken­tee­seen maa­nan­tai­na ja tiis­tai­na – val­mis­te­lu­ja tehdään jo sun­nun­tai-il­ta­na

Poliisi tiedottaa kokoukseen liittyvistä liikennejärjestelyistä Twitterissä.
Poliisi tiedottaa kokoukseen liittyvistä liikennejärjestelyistä Twitterissä.
Kuva: VESA JOENSUU

Arktisen neuvoston ulkoministerikokous vaikuttaa Rovaniemen liikenteeseen maanantaina ja tiistaina. Kaupungilla liikkuu jo sunnuntaina tapaamiseen liittyviä turvallisuusvalmisteluja tekeviä viranomaisia.

Lapin poliisilaitoksen viestintäpäällikkö Pekka Alamommo ei avaa tarkemmin valmisteluihin liittyviä toimenpiteitä, mutta vahvistaa huippukokouksen järjestelyiden vaikuttavan hieman Rovaniemen keskustan alueen liikennejärjestelyihin maanantaina ja tiistaina.

Kaupungilla liikkuvat saattueet eivät aiheuta pysyviä poikkeavia liikennejärjestelyjä, mutta esimerkiksi pysäköinti ja pysäyttämistä on tietyillä keskustan alueilla rajoitettu. Saattueiden liikkuessa voi joutua odottamaan lyhyitä aikoja.

Lapin Urheiluopistolle saapumiseen kannattaa varata aikaa mahdollisten lyhyiden liikennekatkosten ja alueen rajallisen pysäköintitilan vuoksi. Arktikumin rannassa liikkumista joudutaan rajoittamaan maanantaina kello 14.30–22 välisenä aikana.

Poliisi tiedottaa lisää kokoukseen liittyvistä liikennejärjestelyistä Twitterissä ja Lapin poliisin nettisivuilla.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä