Ana­lyy­tik­ko ra­ken­nu­syh­tiö Lehto Grou­pis­ta: Kon­kurs­si näyttää to­den­nä­köi­sim­mäl­tä vaih­toeh­dol­ta

Lehto Groupin uudella rahoituksella tai muilla toimenpiteillä on kiire, sillä yhtiön rahat loppuvat pian. Ilman uusia järjestelyjä rahoituksessa ja omistuksissa yhtiö ajautuisi konkurssiin.

Analyytikon mukaan rakennusyhtiö Lehto Groupille konkurssi on todennäköisin vaihtoehto.
Analyytikon mukaan rakennusyhtiö Lehto Groupille konkurssi on todennäköisin vaihtoehto.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Lehto Groupia seuraavan analyysiyhtiö Inderesin analyytikon Olli Koposen mukaan Lehdon tilanne on nyt erittäin heikko ja konkurssi näyttää yhtiölle todennäköisimmältä vaihtoehdolta.

Koponen julkaisi Inderesin sivuilla asiasta kommentin tiistaiaamuna.

Lehto Group tiedotti maanantaita vasten yöllä, että Lehdon operatiivisten tytäryhtiöiden myyntiä koskeva aiesopimus on kariutunut.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä