somehitti: Maa­gi­set si­vel­ti­men vedot – Elsi Tau­riai­sen video sai rä­jäh­tä­vän suo­sion, yht­äk­kiä seu­raa­jia olikin reilun tu­han­nen sijaan 126 000

Onnettomuus: Hen­ki­lö­au­to suistui tieltä veteen Ra­nual­la – kul­jet­ta­ja me­neh­tyi on­net­to­muu­des­sa

Pääkirjoitus: KOK päästää hyök­käys­so­taa käyvän Venäjän ur­hei­li­jat ke­sä­olym­pia­lai­siin tietyin ehdoin – päätös on pöy­ris­tyt­tä­vä, mutta lin­jas­sa kor­rup­toi­tu­neen jär­jes­tön edus­ta­mien arvojen kanssa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Ala­ker­ta: Lisää osaavia ai­kuis­ten ja ikään­ty­vien di­gi­tai­to­jen oh­jaa­jia Lappiin

Tutkimusten mukaan läheskään kaikki ikääntyneet eivät osaa käyttää lainkaan nettiä.
Tutkimusten mukaan läheskään kaikki ikääntyneet eivät osaa käyttää lainkaan nettiä.
Kuva: Laura Seppä

Mediassa on käyty keskustelua ikääntyvien digisyrjäytymisestä, tuoreena esimerkkinä Leena Jääskeläisen Lapin Kansassa julkaistu mielipidekirjoitus ”Ikääntyneet syrjäytetty tietoyhteiskunnassa” (18.12.2021). Puheenvuoroissa esiin tuodut huolet ikääntyvien digisyrjäytymisestä eivät ole tuulesta temmattuja, vaikka samanaikaisesti on hyvä korostaa, että ikääntyvät ovat digitaidoiltaan moninainen ikäryhmä.

Tilastokeskuksen vuonna 2021 toteuttama väestön tieto- ja viestintätekniikan käyttöä mittaava kysely kertoo, että 75-89 -vuotiaista 36 prosenttia ei ole koskaan käyttänyt nettiä.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita