AKT:n lakko näkyy myös Lapin huol­toa­se­mil­la, mutta vai­ku­tuk­set polt­toai­neen riit­tä­vyy­teen vaih­te­le­vat – "Vielä on kaikkia aineita jäl­jel­lä"

Lapin bensiinikauppiaat ry:n puheenjohtaja, yrittäjä Mika Kuusela on huolissaan lakon vaikutuksista.
Lapin bensiinikauppiaat ry:n puheenjohtaja, yrittäjä Mika Kuusela on huolissaan lakon vaikutuksista.
Kuva: Pekka Aho/arkisto

Keskiviikosta asti käynnissä ollut Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n lakko näkyy myös Lapin huoltoasemilla, sillä lakon takia kaikki polttoainekuljetukset eivät liiku.

Lapin bensiinikauppiaat ry:n puheenjohtaja, yrittäjä Mika Kuusela kertoo olevansa tilanteesta huolissaan.

– Meidän tämän viikon polttoainekuljetus peruttiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä