Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue
Pohteen johtaja Ilkka Luoma: OYS kestää merilappilaisten potilasvirrat

Pohteen johtaja Ilkka Luoma: OYS kestää me­ri­lap­pi­lais­ten po­ti­las­vir­rat

30
Länsi-Pohjan sairaalan muutos siirtäisi potilaita Lapista Ouluun

Län­si-Poh­jan sai­raa­lan muutos siir­täi­si po­ti­lai­ta Lapista Ouluun

4
Lapin arviointimenettely työllistää myös Pohdetta – Ilkka Luoma: "Pohjois-Pohjanmaa tukee selvitystyötä, mutta ei ole kuskin paikalla"

Lapin ar­vioin­ti­me­net­te­ly työl­lis­tää myös Poh­det­ta – Ilkka Luoma: "Poh­jois-Poh­jan­maa tukee sel­vi­tys­työ­tä, mutta ei ole kuskin pai­kal­la"

2
Mallia Pohteen digi-palveluista
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Mallia Pohteen di­gi-pal­ve­luis­ta

Lapin hyvinvointialueen pitäisi tiivistää yhteistyötä Pohteen kanssa, sanoo selvitysmies

Lapin hy­vin­voin­ti­alueen pitäisi tii­vis­tää yh­teis­työ­tä Pohteen kanssa, sanoo sel­vi­tys­mies

8
Lappi selviää ilman Meri-Lappiakin
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Lappi selviää ilman Me­ri-Lap­pia­kin

15
Analyysi: Meri-Lapin karttaharjoitus voi innostaa aluejakoshoppailuun

Ana­lyy­si: Me­ri-La­pin kart­ta­har­joi­tus voi in­nos­taa alue­ja­ko­shop­pai­luun

20
Pääluottamismies: Päätös OYSin lääkäreiden palkka-asiassa helpotus – takana raskas epätietoisuuden aika

Pää­luot­ta­mis­mies: Päätös OYSin lää­kä­rei­den palk­ka-asias­sa hel­po­tus – takana raskas epä­tie­toi­suu­den aika

5
Kymmenille lääkäreille maksettu OYSissa erheellisesti liikaa palkkaa  – Vuosia jatkunut virhe havaittiin Pohteella alkukesästä, nyt mietitään, mitä asialle tehdään

Kym­me­nil­le lää­kä­reil­le mak­set­tu OYSissa er­heel­li­ses­ti liikaa palkkaa – Vuosia jat­ku­nut virhe ha­vait­tiin Poh­teel­la al­ku­ke­säs­tä, nyt mie­ti­tään, mitä asialle tehdään

7
Työntekijä ei jää yksin vaikeiden asioiden äärellä – "OT-keskus toimii hankkeena, ja ideoidaan sellaista, mitä ei vielä ole olemassakaan."

Työn­te­ki­jä ei jää yksin vai­kei­den asioi­den äärellä – "OT-kes­kus toimii hank­kee­na, ja ideoi­daan sel­lais­ta, mitä ei vielä ole ole­mas­sa­kaan."

Rahat eivät riitä edes pakollisiin sote-palkkojen nostoihin, arvioivat hyvinvointialueiden johtajat laajassa kyselyssämme – edessä miljardiluokan lisälasku

Rahat eivät riitä edes pa­kol­li­siin sote-palk­ko­jen nos­toi­hin, ar­vioi­vat hy­vin­voin­ti­aluei­den joh­ta­jat laa­jas­sa ky­se­lys­säm­me – edessä mil­jar­di­luo­kan li­sä­las­ku

2
NordLabille esitetään jatkoa – toimitusjohtaja toivoo, ettei yksikään hyvinvointialue vetäydy yhteistyöstä

Nord­La­bil­le esi­te­tään jatkoa – toi­mi­tus­joh­ta­ja toivoo, ettei yk­si­kään hy­vin­voin­ti­alue vetäydy yh­teis­työs­tä

Nordlab joudutaan perustamaan uudestaan: "Päätöksillä kiire, ettei laboratoriotoiminta jää tyhjän päälle"

Nordlab jou­du­taan pe­rus­ta­maan uu­des­taan: "Pää­tök­sil­lä kiire, ettei la­bo­ra­to­rio­toi­min­ta jää tyhjän päälle"

7