Haluan kehua Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen (Pohde) Digitaalisen sote-keskuksen palvelua. Palvelu on saatavissa joka päivä, myös viikonloppuisin. Omassa asiassani otin keskukseen yhteyttä sunnuntaina ja yllätyin, kun etälääkäriaika järjestyi jo muutaman päivän päähän.
Tarvitsee vain kirjautua nettisivulla ja asioida sitten lääkärin kanssa videoyhteydellä. En tarvitse vastaanottoaikaa, että saman pöydän äärellä lääkärin kanssa oltaisiin. Olen käyttänyt Digitaalisen sote-keskuksen palvelua myös aiemmin, ja palvelu ollut nopeaa.
Usein valitetaan, että terveyskeskuksien palvelut ovat hitaita, lääkäriaikoja ei saa tai kuukausikaupalla joutuu odottamaan, puheluihin ei vastata ja niin edelleen. On tietysti niin, että pitää omata tekniset taidot, jotta pystyy netissä toimimaan tietokoneella. Kaikki eivät kykene käyttämään etäpalveluita esimerkiksi terveystilanteensa takia, mutta palveluvalikoimassa etäpalvelut on hyvä olla.
Mikäpä on sen helpompaa kuin kotisohvalla asioida lääkärin kanssa. Ei tarvitse lähteä minnekään lääkäriä tapaamaan. On monia asioita, jotka voidaan hoitaa etäyhteydellä, tietenkään kaikkea ei voi.
Hyvinvointialueilla on kehitetty niin digitaalisia etäpalveluita kuin myös liikkuvia palveluita ja se on hyvä suuntaus. Sisällöltään nämä palvelut näyttävät olevan hieman erilaisia kun palveluita vertailee. Eri käytänteiden arviointia on hyvä tehdä – niiden vaikuttavuutta eri tavoin hoidon saatavuuden näkökulmasta ja jakaa kokemuksia yli hyvinvointialueiden rajojen.
Vaihtoehtoiset palvelut parantavat julkiseen terveydenhuoltoon pääsyä kohtuullisessa ajassa, kun on eri kanavia käytössä. Etäpalvelut ovat tulleet hyväksi vaihtoehdoksi, mutta on selvää, etteivät ne voi korvata kokonaan fyysistä kohtaamista hoitotahon kanssa. Pohteen Digitaalinen sote-keskus palvelee niin kiireettömissä kuin myös kiireellisissä asioissa.