Aal­to-koh­teet pää­si­vät Unescon maail­man­pe­rin­tö­luet­te­loon – suo­ma­lais­kau­pun­geis­sa odo­te­taan jo uusia mat­kai­li­joi­ta

Aalto Works -sarjaan kuuluu 13 kohdetta, joita ovat muun muassa Finladia-talo ja Paimion parantola.

Helsinki
Paimion parantolaa pidetään funktionalismin merkkirakennuksena.
Paimion parantolaa pidetään funktionalismin merkkirakennuksena.
Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Unescon maailmanperintökomitea hyväksyi sunnuntaina Aalto Works -arkkitehtuurikohteiden sarjan maailmanperintöluetteloonsa. Sarja koostuu 13:sta Alvar, Aino ja Elissa Aallon suunnittelemasta modernin arkkitehtuurin kohteesta.

Mukana ovat Jyväskylässä yliopiston Aalto-kampus, Muuratsalon koetalo ja Säynätsalon kunnantalo Jyväskylässä. Helsingissä kohteita ovat Alvar Aallon ateljee, Alvar Aallon kotitalo, Finlandia-talo, Kansaneläkelaitoksen päärakennus ja Kulttuuritalo.

Muita kohteita ovat Paimion parantola, Seinäjoen hallinto- ja kulttuurikeskus, Sunilan tehtaan asuinalue Kotkassa, Villa Mairea Porissa sekä Kolmen Ristin kirkko Imatralla.

Lue lisää:
Sei­nä­jo­ki meni edelle – Ro­va­nie­meä ei valittu Alvar Aalto -koh­tei­siin, joita Suomi esittää Unescon maail­man­pe­rin­tö­luet­te­loon

Myönteinen päätös oli odotettavissa sen jälkeen, kun maailmanperintökomitean neuvoa-antava asiantuntijaelin Icomos suositteli sarjaa hyväksyttäväksi.

Icomos perusteli valintaan muun muassa sillä, että Aaltojen työ sovitti modernismin suomalaisiin olosuhteisiin ja asetti ihmisten hyvinvoinnin ja luonnon rakentamisen keskiöön. Aallot yhdistivät rakennuksissaan saumattomasti ulko- ja sisätilat, mikä muodosti yhdessä rakennusten ympäristön kanssa harmonisen kokonaisuuden.

Asiantuntijaneuvosto kiinnitti huomiota myös rakennusten kuntoon. Esimerkiksi Sunilan asuinalueella on havaittu vaurioita ja rakenteiden kulumista, mikä vaatii korjauksia.

Sunilan asuinalue Kotkassa.
Sunilan asuinalue Kotkassa.
Kuva: Saara Peltola / Lehtikuva

Suomessa iloitaan

Tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie (kok.) pitää valintaa merkittävänä kansainvälisenä tunnustuksena suomalaiselle modernille arkkitehtuurille

– Samalla se sitouttaa meidät pitkäjänteiseen kulttuuriperinnön suojeluun, jotta tämä ainutlaatuinen perintö säilyy tuleville sukupolville, Talvitie sanoo tiedotteessa.

Päätös on saanut innostuneen vastaanoton Aalto-kohteiden kotikaupungeissa, joissa odotetaan matkailun kasvua.

– Maailmanperintöstatus tuo kohteille uutta näkyvyyttä ja kansainvälistä kiinnostusta sekä muistuttaa myös meitä helsinkiläisiä kauniista ja arkkitehtuurisesti rikkaasta kotikaupungistamme, hehkuttaa Helsingin pormestari Daniel Sazonov (kok.) tiedotteessa.

– Seinäjokiset voivat röyhistää rintaa: vain harvat asuvat kaupungissa, jossa on koko ihmiskunnan yhteistä perintöä edustava kohde, toteaa Seinäjoen kaupunginjohtaja Jaakko Kiiskilä tiedotteessa.

Alvar Aallon suunnittelema Seinäjoen kaupungintalo.
Alvar Aallon suunnittelema Seinäjoen kaupungintalo.
Kuva: Santeri Viinamäki / Santeri Viinamaki / Lehtikuva

Suomen kahdeksas kohde

Päätös tehtiin Etelä-Korean Busanissa, jossa Unescon maailmanperintökomitea kokoontui hyväksymään uusia kohteita. Samassa istunnossa maailmanperintökohteiksi hyväksyttiin muun muassa Ranskassa Normandian maihinnousun rannat ja Kreikassa Olymposvuori.

Busanissa paikalla oleva Museoviraston erikoisasiantuntija Stefan Wessman sanoi STT:lle perjantaina, että maailmanperintökohteeksi valinta on hienoin kulttuuritunnustus, jonka kulttuuriperinnölle voi saada.

Unescon maailmanperintökomitea on hyväksynyt maailmanperintöluetteloon Aalto Works-arkkitehtuurikohteiden sarjan. Kuvassa Finlandia-talo.
Unescon maailmanperintökomitea on hyväksynyt maailmanperintöluetteloon Aalto Works-arkkitehtuurikohteiden sarjan. Kuvassa Finlandia-talo.
Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva
Alvar Aallon kotitalo Munkkiniemessä Helsingissä.
Alvar Aallon kotitalo Munkkiniemessä Helsingissä.
Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva

Aalto-sarja on Suomen kahdeksas Unescon maailmanperintökohde. Edellinen suomalaiskohde valittiin luetteloon vuonna 2006.

Suomen maailmanperintökohteita ovat uuden tulokkaan lisäksi Vanha Rauma, Suomenlinna, Petäjäveden vanha kirkko, Verlan puuhiomo ja pahvitehdas Kouvolassa, Sammallahdenmäen pronssikautinen hautaröykkiöalue Raumalla,  Struven astemittausketju ja Merenkurkun saaristo.

Unescon maailmanperintöluetteloon on koottu maailman merkittävimpiä kulttuuri- ja luonnonperintökohteita. Niitä on tällä hetkellä yli 1 240. Aalto Works liittyy joukkoon, johon kuuluvat muun muassa Kiinan muuri, Gizan pyramidit ja Taj Mahal.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä