Onnettomuus: SVT: Kii­ru­nas­sa ka­don­nut moot­to­ri­kelk­kai­li­ja löytyi kuol­lee­na

Pääkirjoitus: Kemin kohtalo osoit­taa, että kuntien ra­hoi­tus­poh­ja ri­kot­tiin sote-uu­dis­tuk­ses­sa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Essee
Tilaajille

40 vuotta toi­mit­ta­ja­na työs­ken­nel­lyt Taru Salo jää pian eläk­keel­le – tässä es­sees­sä hän kertoo, mikä jour­na­lis­mis­sa on muut­tu­nut

Olen viimeistä sukupolvea, joka aloitteli toimittajatöitä kirjoittamalla jutut kirjoituskoneella. Toimituksissa kävi 1980-luvulla melkoinen rätinä, kun toimittajat hakkasivat juttujaan valmiiksi juuri ennen dead linea.

Tuolloin se oli kerran päivässä, nyt joka hetki.

Juttuja editointiin leikkaa-liimaa -tekniikalla ja korjausvalkoisella maalilla. Eli saksittiin ja teipattiin kappaleiden paikkoja niin, että juttu tuntui etenevän loogisesti.

Jutun lopusta saattoi aina leikata ylimääräiset pois ilman, että lukija olisi sitä huomannut tai kaivannut.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.