40-vuo­tis­juh­laan­sa viet­tä­vä Ka­lott­jazz & Blues on ottanut paik­kan­sa mu­siik­kiys­tä­vien sy­dä­mis­sä – lauan­tai­na oh­je­mas­sa kon­sert­te­ja Tor­nios­sa ja Haa­pa­ran­nal­la

Rantakadulla Aineen taidemuseon edustalla 40-vuotisjuhlaansa viettävä jazzkansa sai fillaripianisti Aarno Paakkarilta onnitteluja. Kalottjazz & Blues -festivaali on vuosikymmenien aikana saanut pysyviä kävijöitä, joita eivät pienet ukkossateet pelota.

Pianofillaristia olivat eturivissä kuuntelemassa ja kuvaamassa myös torniolaiset Tuula ja Veikko Huhtanen, jotka ovat melkein joka kerta ehtineet jazzien yleisöön.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä