Yli 70-vuo­tiai­den ajo­kor­tin uu­si­mi­ses­sa lää­kä­ri­käyn­nin hinta jopa kol­min­ker­tais­tui – ke­mi­läi­nen Unto Kärki maksoi to­dis­tuk­ses­ta 180 euroa

Lakimuutos tuli voimaan huhtikuun alussa. Hyvinvointialueilla ei ole enää velvollisuutta tarjota lausuntoja perusterveydenhuollon kautta.

Kemiläishuoltamolla istuvat Olli Kuronen ja Jorma Rahkonen pohtivat ikääntyneiden ajokorttitarkistuksen hintaa, joka on noussut sen myötä, että tarkistusten haluttiin menevän julkiselta yksityiselle palveluntarjoajalle.
Kemiläishuoltamolla istuvat Olli Kuronen ja Jorma Rahkonen pohtivat ikääntyneiden ajokorttitarkistuksen hintaa, joka on noussut sen myötä, että tarkistusten haluttiin menevän julkiselta yksityiselle palveluntarjoajalle.
Kuva: Jussi Leinonen

Huhtikuun alussa voimaan tuli lakiuudistus, jossa ajokorttien uusimiseen vaadittavan lääkärilausunnon saa vain yksityisiltä terveysasemilta julkisen terveydenhuollon sijaan.

Uuden lain mukaan hyvinvointialueilla ei ole enää velvollisuutta tarjota näitä lausuntoja perusterveydenhuollon kautta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä