Yhden ko­ro­na­tal­ven Kaa­ma­sen ky­lä­kaup­pa kesti, toinen oli liikaa – Vii­mei­sen kerran asiak­kai­ta pal­vel­laan lauan­tai­na

Kotipuoti sulkee ovensa lauantaina, kauppiaan terveyskin osasyynä.

Vielä vuosi sitten Inarissa kaamaslaisten lähikauppa Kaamasen Kotipuoti palveli kyläläisiä ja huomattavaa mökkiläisten joukkoa täysin hyllyin. Nyt toisen koronatalven keskellä voimat hupenevat sekä liiketoiminnasta että kauppiaalta itseltään, joten puodin ovet suljetaan lopullisesti.

– Kauppa on auki lauantaina kello 10–14, yli 10-vuotisen uransa Tarmo-lähikauppiaana päättävä Sonja Loponen kertoo viimeisen päivän ohjelmasta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä