Tilaajille

Vuo­si­kym­men­ten yrit­tä­jä­ta­ri­na tulee pää­tök­seen­sä

Vuodesta 1974 Kemissä toiminut Niskalan Radio-Sähkö sulkee ovensa huhtikuun lopussa.

Toivo "Topi" Niskala perusti vaimonsa kanssa kodinkoneliikkeen Kemiin 52 vuotta sitten. Susanna Niskala-Sorsa ja Ari Sorsa ovat hekin tehneet liikkeessä elämäntyönsä.
Toivo "Topi" Niskala perusti vaimonsa kanssa kodinkoneliikkeen Kemiin 52 vuotta sitten. Susanna Niskala-Sorsa ja Ari Sorsa ovat hekin tehneet liikkeessä elämäntyönsä.
Kuva: Tiinamaija Rantamartti
YRITYKSET

Yksi luku kemiläisessä yrityselämässä on päättymässä, kun Niskalan Radio-Sähkön yrittäjäpariskunta Susanna Niskala-Sorsa ja Ari Sorsa luopuvat liikkeenpidosta ennen kesää.

Kiinteistö Valtakatu 1:ssä on myynnissä, loppuunmyynti käynnistyy pian ja huhtikuun lopussa ovet sulkeutuvat perheen omistuksessa viimeisen kerran.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä