Lapin Kansa live: Arctic Volley kohtaa lii­gas­sa Jy­my­Vol­leyn – katso huip­pu­len­to­pal­loa suorana kello 18.30

Pääkirjoitus: Hal­li­tuk­sen on lei­kat­ta­va lisää, jos se aikoo pysyä ta­voit­teis­saan

vaalikone: Lapin Kansan vaa­li­ko­ne on nyt auki – Löydä it­sel­le­si sopiva ehdokas

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Ver­kos­sa voisi ää­nes­tää ter­veys­tur­val­li­ses­ti myös ko­ro­na-ai­ka­na – tämän takia netissä ää­nes­tä­mi­nen on aiemmin tyr­mät­ty

Keskustelu kuntavaalien järjestämisestä korona-aikana voi jälleen nostaa keskusteluun sähköisen äänestyksen. Nettiäänestystä selvitettiin Juha Sipilän hallituskaudella, mutta asiaa pohtinut työryhmä piti riskejä hyötyjä suurempina, eikä asiassa edetty.

Puolueiden puheenjohtajat osallistuivat koulutusalan kuntavaalitenttiin tammikuun lopussa.
Puolueiden puheenjohtajat osallistuivat koulutusalan kuntavaalitenttiin tammikuun lopussa.
Kuva: Mauri Ratilainen

Suomen kuntiin valittaneen uudet päättäjät huhtikuun puolivälissä, vaikka vaalien siirtämistä on väläytelty koronatilanteen vuoksi. Siirtotarvetta on perusteltu virusmuunnoksilla sekä sillä, että "nukkuvien" osuus kasvaa, koska osa äänioikeutetuista jää kotiin tautipelossa tai karanteeniin määrättyinä.

Kansliapäällikkö Pekka Timonen vahvisti perjantaina Ylelle ja STT:lle, että oikeusministeriön virkamiehet esittivät kuntavaalien siirtoa.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita