Arkistokuvassa Yhdysvaltain armeija teki tulitestejä Atacms- ohjuksilla New Mexicossa joulukuussa 2021.
Kuva: John Hamilton / AFP / Lehtikuva
Venäjä kertoo Ukrainan ampuneen yhdysvaltalaisia pitkän kantaman ohjuksia venäläiseen sotilaskohteeseen Brjanskin raja-alueelle viime yönä. Asiasta kertovat venäläiset uutistoimistot Venäjän puolustusministeriön lausuntoon pohjautuen.
Venäjän mukaan Ukraina käytti yhdysvaltalaisia Atacms-ohjuksia iskussa. Aiemmin asiasta kertoi myös ukrainalainen sotilaslähde.
Yhdysvallat on mediatietojen mukaan antanut Ukrainalle luvan iskeä Atacms-ohjuksilla Venäjän maaperälle. Presidentti Joe Bidenin hallinto ei virallisesti ole vahvistanut tietoa.
Brjanskin alueelle tehty isku on tiettävästi ensimmäinen Ukrainan Venäjälle tekemä isku, jossa on käytetty yhdysvaltalaisohjuksia.