
Perämerta ympäröivän aluetta on nimitetty viime vuosina Länsipohjaksi, Peräpohjolaksi ja tuoreimpana nimityksenä 1980-luvulla kisaan on tullut myös Meri-Lappi.
Emeritusprofessori Ilmo Massa Helsingistä ja tuottaja Hannu Alatalo Torniosta kirjoittivat Lapin Kansassa eri nimitysten taustoista ja avasivat pelin Peräpohjola-nimityksen käytön puolesta.
He kirjoittavat mielipidekirjoituksessaan, että Meri-Lappi-käsite syntyi 1980-luvulla torniolaisessa mainostoimistossa.
Kemin-Tornion matkailijayhdistys oli antanut mainostoimistolle toimeksiannon markkinoida aluetta. Se esitti alueelle nimeä Meri-Lappi, koska matkailijapiireissä pidettiin siihen aikaan tärkeänä, että Kemi-Tornion alue leimautuisi osaksi kansainvälisesti vetovoimaisempana pidettyä Lappia.
Yritykset ja yhteisöt omaksuivat nimen nopeasti. Eniten mainostoimistossa juhlittiin Meri-Lappi-termin ilmestymistä säätiedotuksiin.
Mikä on noista kolmesta sinusta paras? Vasta kyselyymme ja voit myös perustella vastauksesi!