Va­rus­mies­pal­ve­lus kutsuu taas nuoria – Pois kan­nat­taa jättää turha roina ja suh­tau­tua pal­ve­luk­seen avoimin mielin

Asepalvelukseen astuu heinäkuun alussa jälleen uusi erä alokkaita. Ensimmäiset päivät ja aamut ovat kaikille yhtä jännittäviä, mutta elämää kasarmilla voi helpottaa pakkaamalla järkevästi ja toimimalla reippaasti.

Kasarmille saapuminen on yhtä häslinkiä vaikka armeija on tunnettu järjestelmällisyydestä ja kurista. Ensimmäistä kertaa saapuva alokas voi helpottaa yleistä sujuvuutta ja omaa elämäänsä pakkaamalla mukaansa vain ja ainoastaan tarvittavat asiat. Pois kannattaa jättää suuremmat vapaa-ajan välineet ja turha roina. Puukko, jolle myöhemmin tulee tarvetta leireillä, kannattaa myös jättää pois ensimmäisestä lastista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä