Vaikka punkki purisi, se ei tar­koi­ta bor­re­lioo­sia – Toimi näin, jos haluat eh­käis­tä tar­tun­nan

Hoitamattomassa borrelioosissa myöhäisoireita voi tulla jopa yli vuoden kuluttua puremasta.

Suomessa esiintyy kaksi ihmiselle haitallista puutiaislajia: tavallinen puutiainen ja taigapunkki. Ne näyttävät paljain silmin katsottuna samanlaisilta.
Suomessa esiintyy kaksi ihmiselle haitallista puutiaislajia: tavallinen puutiainen ja taigapunkki. Ne näyttävät paljain silmin katsottuna samanlaisilta.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Puutiaiset ja niiden levittämä puutiaisaivotulehdus ovat leviämässä yhä pohjoisemmaksi Lappiin. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n mukaan puutiaisaivotulehduksen riskialueet yltävät Kemiin ja Simoon saakka.

Kansalliseen rokotusohjelmaan kuuluva puutiaisaivotulehdusrokotus annetaan ilmaiseksi henkilölle, joka asuu tai oleskelee pitkäaikaisesti alueella, jolla taudin riski on korkea.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä