Uusia tur­ve­soi­ta ei enää avata, ar­vioi­vat Vapo ja Tur­ve­ruuk­ki – "Niille ei ole asia­kas­ky­syn­tää"

Energiaturpeen kysyntä vähenee tuoreiden veropäätösten johdosta yhä jyrkemmin. Vapo arvioi turpeen käytön puolittuvan vain muutamassa vuodessa. Yhtiön mielestä muutoksen vauhti on kiihtynyt hallitsemattomaksi.

Maan suurimmat turvetuottajat Vapo ja Turveruukki arvioivat, että uusien turvetuotantoalueiden perustaminen tyrehtyy kokonaan hallituksen tuoreiden veropäätösten myötä.

– Iso kuva on, että niille ei ole asiakaskysyntää, toteaa Turveruukin toimitusjohtaja Pertti Vanhala.

– Uusi tuotantoalue rakennetaan aina 20 vuoden käyttöä varten ja se on aika suuri investointi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä