Pääkirjoitus

Ul­koa­siain­va­lio­kun­nan pu­heen­joh­ta­ja Kimmo Kil­ju­nen meni Kremlin halpaan ja menetti ul­ko­po­liit­ti­sen us­kot­ta­vuu­ten­sa – erolle ei ollut vaih­toeh­to­ja

Suomen ulkopoliittinen johto on vetänyt tähän asti yhtenäistä linjaa suhteessa laitonta hyökkäyssotaan Ukrainassa käyvään Venäjään, mutta nyt linjaan on ilmestynyt Kremliä tyydyttävä särö. Sen korjaaminen ei käy hetkessä.

Särön aiheutti kansanedustaja, eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Kimmo Kiljunen (sd.) käsittämättömillä lausunnoillaan, jotka hän esitti lokakuun lopussa suomenvenäläisen Aleksanterinliiton tapaamisessa. Se videoi tapaamisen ja julkisti sen paria viikkoa myöhemmin YouTubessa, minkä jälkeen video on levinnyt laajalle sosiaalisessa mediassa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi