Työt­tö­myys on yk­si­näis­tä ja stres­saa­vaa, mutta Suo­mi-Ve­nä­jä-seu­ral­le lähes 30 vuotta puur­ta­nut Tuija Mäkinen opet­te­lee työn­ha­kua – "Nyt ei lan­nis­tu­ta!"

Ensi kertaa elämässään työttömänä olevalle kuusikymppiselle eteen tulee paljon uutta. Pitää päivittää CV:t nettiin ja esitellä ansioitaan videolla. Positiivinen ja innokas Tuija Mäkinen on yksi työttömistä työnhakijoista, joilla päivät kuluvat hakemusrumbassa.

Tuija Mäkinen työskenteli Suomi–Venäjä-seurassa 28 vuotta. Työsuhteen päättyminen tuntui vaikealta, mutta se oli odotettavissa.
Tuija Mäkinen työskenteli Suomi–Venäjä-seurassa 28 vuotta. Työsuhteen päättyminen tuntui vaikealta, mutta se oli odotettavissa.
Kuva: Nea Alanen

Tuija Mäkiselle on tärkeää olla vuorovaikutuksessa muiden ihmisten kanssa, mutta nykyään hän istuu päivisin yksin kotona puhumassa tietokoneensa näytölle.

Mäkinen on nyt 60-vuotiaana ensimmäistä kertaa elämässään työtön. Omien intohimojen toteuttamisen ja muiden ihmisten parissa olemisen sijaan päivät kuluvat uuvuttavaan työnhakuprosessiin, jonka kanssa Mäkinen joutuu kamppailemaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä