Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Tur­val­li­suus on muu­ta­kin kuin aseita

Kehysriihen päätökset ovat karua jatkumoa politiikalle, jossa sopeutuksen taakka kohdistuu erityisesti pienituloisiin ja haavoittuvassa asemassa oleviin. Nyt talkoisiin joutuvat jo kuolleetkin.

Hallitus perustelee linjaa turvallisuudella ja talouden tasapainotuksella, mutta tässä on ristiriita: kestävä turvallisuus rakentuu ennen kaikkea yhteiskunnallisesta vakaudesta, luottamuksesta ja arjen toimeentulon turvasta, ei pelkästään puolustusinvestoinneista.

Vaikka puolustukseen panostaminen on muuttuneessa geopoliittisessa tilanteessa jokseenkin perusteltua, on ongelmallista heikentää samanaikaisesti turvallisuuden sosiaalista perustaa.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut