Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Tur­kis­tar­haus kuuluu his­to­riaan

Turkistarhaus historiaan-kansalaisaloite keräsi syyskuussa 2023 muutamassa päivässä yli 100 000 allekirjoitusta. Asia on jälleen ajankohtainen, kun aloite luovutettiin eduskunnalle 9. syyskuuta.

Yli 80 prosenttia suomalaisista vastustaa nykymuotoista turkistarhausta. Mielipideilmasto on selvä – kansa ei hyväksy enää teollisuutta, joka aiheuttaa tarpeetonta kärsimystä ketuille, naaleille, minkeille ja supikoirille. Vaikka kansa on selvästi ilmaissut tahtonsa, poliitikot eivät ole vielä tehneet tarpeeksi.

Suurin osa kansanedustajista ilmoitti vaalikoneissa kannattavansa turkistarhauksen lopettamista, mikä on merkittävä askel eteenpäin. Silti esimerkiksi Lapissa vain kaksi kansanedustajaa kuudesta (Sara Seppänen (ps.) ja Mika Riipi (kesk.) kertoi Ylen vaalikoneessa vastustavansa turkistarhausta.

Turkistarhauksen vastustus on kasvanut Suomessa.
Turkistarhauksen vastustus on kasvanut Suomessa.
Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva

Meidän on varmistettava, että kansanedustajat kuulevat meidät, kansan enemmistön, ja toimivat sen mukaisesti. Jokainen voi vaikuttaa. Ottakaa yhteyttä kansanedustajiinne. Kertokaa, ettei turkistarhaus ole hyväksyttävää.

Turkistarhausta puolustavat nostavat usein esille sen, että mikäli toiminta kielletään Suomessa, se siirtyy sellaisenaan heikomman eläinsuojelutason maahan, kuten Kiinaan. Nämä tahot jättävät kertomatta sen, että turkistarhaus on vähentynyt Kiinassa jo yli 10 vuoden ajan. Kiinan turkistarhaus ei ole kasvanut, vaikka Euroopan muut maat ovat yksi toisensa jälkeen kieltäneet turkistarhauksen.

Siirtymä turkistarhattomaan Suomeen on toteutettava laatimalla kansallinen suunnitelma tuotannon lakkauttamiseksi kohtuullisella siirtymäajalla. On aika siirtää turkistarhaus sinne, mihin se on jo suuressa osaa Eurooppaa siirretty – osaksi historiaa.

Riina Mattila