Suomen tulli kertoo sulkeneensa Tor-verkossa vuodesta 2023 toimineen Sipulitie-kauppapaikan. Sivustoa käytettiin Tullin mukaan rikollisiin tarkoituksiin, kuten huumausaineiden myymiseen anonyymisti verkossa. Sivusto suljettiin yhteistyössä Ruotsin poliisin kanssa.
Salatussa Tor-verkossa piilopalveluna toiminut huumausaineiden myyntisivusto Sipulitie avattiin helmikuussa 2023, Tulli kertoo. Sipulitien liikevaihto on sivuston ylläpitäjän mukaan ollut 1,3 miljoonaa euroa.
Sama ylläpitäjä jatkoi toimintaa
Tullin mukaan esitutkinnassa on selvinnyt, että sama henkilö on pyörittänyt useita huumausaineiden myyntiin tarkoitettuja sivustoja Tor-verkossa viime vuosina.
Sipulitien edeltäjä Sipulimarket suljettiin joulukuussa 2020 yhteistyössä Puolan viranomaisten kanssa. Pian sivuston sulkemisen jälkeen Sipulimarketin ylläpitäjä on Tullin mukaan avannut Sipulitien ja toiminut myös sen ylläpitäjänä.
Saman henkilön epäillään toimineen ylläpitäjänä myös vuonna 2022 avatulla chat-pohjaisella Tsätti-nimisellä huumausaineiden myyntisivustolla. Tulli on nyt sulkenut myös Tsätti-sivuston.
Sipulimarket aloitti toimintansa huhtikuussa 2019. Sen liikevaihdon arvioidaan olleen yli kaksi miljoonaa euroa.
Henkilöllisyydet selvillä
Sivustojen ylläpitäjän henkilöllisyys on selvitetty esitutkinnassa. Myös ylläpitoa tukeneiden moderaattoreiden ja asiakaspalvelijoiden henkilöllisyydet on Tullin mukaan saatu selville.
Takavarikoidun materiaalin avulla on myös tunnistettu Sipulitiellä toimineita huumausaineiden myyjiä ja ostajia.
Suomen tulli on tehnyt esitutkinnan aikana yhteistyötä Ruotsin poliisin, Europolin ja Suomen eri poliisiyksiköiden kanssa. Asiakokonaisuuden esitutkinta on kesken.