-

Kaupin tilan kui­tu­hamp­pu ku­rot­taa kor­keal­le

Kuituhampputehdas tarvitsee 2 000 hehtaaria sopimusviljelyyn, pohjoisimmat viljelijät tällä hetkellä Tornion yläpuolelta.

Kuituhampputehdas tarvitsee 2 000 hehtaaria sopimusviljelyyn, pohjoisimmat viljelijät tällä hetkellä Tornion yläpuolelta.

Kuituhamppukasvusto seisoo peltoaavalla jämäkkänä. Kasvusto on tiheä, joten tuulet ja tuiskut eivät sitä juurikaan huojuta.

Pelto on tyrnäväläisten Nelli ja Juhana Kaupin. Heidän Uusi-Heikkilän tilalla hamppua on kasvatettu jo vuosia. Kasvatus aloitettiin öljyhampulla 2016 ja tänä vuonna kylvettiin ensimmäisen kerran kuituhamppua.

Nyt syystalven ensimmäisissä tuiskuissa törröttävä kuituhamppu on kylvetty viime kesänä ja satoa on määrä korjata ensi keväänä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä