Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Trump ja Putin samaa maata

Pimeys, joka on peittänyt Venäjää Putinin valtakaudella, uhkaa nyt myös Yhdysvaltoja. Lähes kaikki yleisesti hyväksytyt demokratiaan, tasa-arvoon ja ihmisoikeuksiin liittyvät arvot on jo heitetty romukoppaan. Demokratian tärkeät tunnusmerkit – riippumaton tuomioistuinlaitos, vapaa media ja ihmisten yhtäläiset oikeudet – on asetettu kyseenalaisiksi. Kaikki tämä on tapahtunut runsaassa kahdessa kuukaudessa.

Jos USA ei olisi sotilaallinen ja taloudellinen maailmanpolitiikan voimatekijä, ei eurooppalaisten tarvitsisi kantaa kovin suurta huolta sen nykymenosta. Valitettavasti asia on toisin. Trumpin politiikan ja hänen hallinnon ideologia ja siitä kumpuavat toimenpiteet ulottuvat jo laajalle. Jopa yksittäiset sanat voidaan julistaa kielletyksi. Ei pelkästään Yhdysvalloissa, vaan myös laajemminkin kansainvälisessä yhteistyössä.

Kirjoittaja ei ihmettele Trumpin ja Putinin veljeilyä.
Kirjoittaja ei ihmettele Trumpin ja Putinin veljeilyä.

Surkuhupaisa esimerkki tästä on USA:n häiriköinti siitä, mitkä eivät ole sallittuja ilmaisuja YK:n asiakirjoissa. Lista kielletyistä sanoista Yhdysvalloissa on jo pitkä.

Venäjällä johdon hyväksymästä kaavasta poikkeavat tapetaan tai pannaan tekaistuin syyttein vankilaan. USA:ssa rajoitetaan presidentin asetuksilla ja uhkaamalla oikeuskanteilla ja mittavilla talousseuraamuksilla. Tästä ei ole pitkä matka siihen, mitä Venäjällä tapahtuu.

Myös tiedotusvälineiden ahdistelu on analoginen siihen, miten Putin tukahdutti vapaan tiedonvälityksen. Trumpin varapresidentti syyttää Euroopan maita sananvapauden tukahduttamisesta eli kuten Venäjäkin, USA syyttää muita typeryyksistään. Eihän Venäjä hyökännytkään Ukrainaan, vaan Nato Yhdysvaltojen johdolla. Nyt se on tosin pudonnut pois Venäjän propagandan valheesta.

Valehtelu on ollut Putinin toiminnan syvintä ydintä. Koko järjestelmä perustuu valheelle. Myös Trumpin puheissa ja teoissa on enemmän valetta ja puolitotuuksia kuin totta. Totuuden hämärtäminen on Trumpin linjan ydintä. Jotta se olisi helpompaa, hallinto pyrkii suitsimaan myös tieteellisen tiedon tuottamista ja käyttöä päätöksenteossa. Kun uskoa faktoihin horjutetaan, valhe muuttuu totuudeksi ja päinvastoin.

Putin on kaapannut Venäjällä valtion rikolliskoplansa välineeksi. Yhdysvalloissa Trump ja hänen hallintonsa on kaappaamassa liittovaltion instituutiot lähes kaikille elämänalueille tunkevan maga-ajatussotkun toteuttamisen välineeksi. Tämä ei tee Amerikasta suurta, vaan pienentää sen merkitystä. En ihmettele, että Trump ja Putin ovat toisensa löytäneet.

Markku Melaranta