Tornion Mat­ka­huol­to palaa Suomeen ap­ril­li­päi­vä­nä – ra­ja­tar­kas­tuk­set ovat han­ka­lat asiak­kail­le ja lin­ja-au­toil­le

Muutto on väliaikainen.

Tornion  Matkahuolto jäi rajatarkastusten alettua mottiin Haaparannan ja Tornion yhteiseen matkakeskukseen. Krannikatu katkaistiin viikko sitten liikenteeltä, joten kaikkien asiakkaiden on kierrettävä Matkahuoltoon asioimaan E4-tien kautta.

– Asiakkaat kyselevät ja varmistavat, että pääsevät hakemaan ja tuomaan pakettinsa meille. Mukana pitää olla sähköinen ilmoitus paketista ja henkilötodistus. Pääosa on päässyt jouhevasti rajasta yli, mutta toki jokaisen rajavartijan kohtaaminen on ollut asiakkaille yksilöllinen, kertoo Matkahuoltoasiamies Pirkko Jukkola.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä