Tornion ja Raahen tehtaat hyö­ty­vät, kun EU suojaa te­räs­teol­li­suut­ta uusin toimin: "Sul­ke­mi­su­han alla on useita teh­tai­ta"

Outokummulle ja muille teräsyhtiöille tärkeän romuraudan vientiä Euroopasta rajoitetaan. EU-komissaarin mukaan Trumpin tullit pakottavat toimimaan nopeasti.

EU:n terästeollisuuden uudet suojamekanismit auttavat muun muassa SSAB:n Raahen terästehdasta.
EU:n terästeollisuuden uudet suojamekanismit auttavat muun muassa SSAB:n Raahen terästehdasta.
Kuva: Vesa Joensuu / arkisto

EU aikoo suojata terästeollisuuttaan entistä pontevammin maailmanlaajuiselta ylituotannolta ja USA:n terästulleilta.

– Sulkemisuhan alla on useita tehtaita. Terästeollisuus on strateginen sektori, joka täytyy pitää Euroopassa. Varsinkin puolustukseen tarvitaan terästä, sanoo EU-komission varapuheenjohtaja Stéphane Séjourné.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä