Kolumni
Tilaajille

Toi­mi­tuk­ses­ta: Kän­nyk­kä­kiel­to on ehkä pa­ras­ta, mitä kou­luis­sa on viime vuosina ta­pah­tu­nut

Toimituksesta

Kävin viime viikolla juttukeikalla Keminmaan keskuskoululla, sillä halusin tietää, millaisia vaikutuksia kännykkäkiellolla on tähän mennessä ollut. Koulun käytävillä liikkuessani ja haastateltavia etsiessäni olikin outoa, sillä minä olin ainoa, jolla oli puhelin kourassa.

Yli 300 oppilaan yläkoululla kenelläkään ei ollut puhelinta esillä. Osa nuorista juttelivat keskenään ja tilannetta ruokalassa sekä käytävillä voi kuvailla rauhalliseksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi