Tila-auto ajautui ulos tieltä sunnuntaina iltapäivällä Inarissa. Tarkempi onnettomuuspaikka on noin 15 kilometriä Inarista Ivalon suuntaan Martinkotajärven kohdalla.
Auto törmäsi ulosajon jälkeen puuhun ja suistui kyljelleen ojaan. Autossa oli yhteensä seitsemän henkilöä, joista kuusi pääsi autosta ulos omin avuin. Sen sijaan auton kuljettaja jäi puristuksiin auton sisälle. Pelastuslaitos leikkasi auton rakenteita ja irrotti kuljettajan autosta. Auton kuljettaja kuljetettiin ensihoitoyksikön toimesta Ivalon terveyskeskukseen. Myös muut autossa olleet matkustajat vietiin terveyskeskukseen tarkistettaviksi.
Onnettomuuspaikalle saapui pelastuslaitoksen yksiköitä Ivalosta ja Inarista sekä ensihoidon yksiköitä. Tie oli suljettuna pelastustöiden ajan. Onnettomuus sattui hieman kello 14 jälkeen.
Pelastuslaitoksella ei ole tarkempaa tietoa onnettomuuteen johtaneista syistä.