Ter­vo­la­lai­set tyr­mää­vät vuo­de­osas­ton lak­kaut­ta­mi­sen – "O­li­si­han se jär­je­tön päätös"

Paikallisten tunteet vaihtelevat turhautuneisuudesta ja huolesta epäuskoon aluevaltuuston päätöstä odottaessa.

Veikko (vasemalla), Erkki ja Raimo (etualalla) Mäkitervon mielestä ainoa oikea ratkaisu on säilyttää vuodeosaston toiminta Tervolassa.
Veikko (vasemalla), Erkki ja Raimo (etualalla) Mäkitervon mielestä ainoa oikea ratkaisu on säilyttää vuodeosaston toiminta Tervolassa.
Kuva: Karoliina Marttala

Tervolalaiset ovat tyrmistyneitä Lapin hyvinvointialueen suunnitelmasta lakkauttaa kunnan vuodeosasto.

Paikalliset eivät usko lakkauttamisen tuomiin säästöihin, mutta ovat vakuuttuneita hoidon heikkenemisestä ja arjen vaikeutumisesta.

– Säästöjä haetaan, mutta kuitenkin pitää ostaa älyttömän kalliita ambulansseja ja yhtä ambulanssia kohden pitää olla useampia ensihoitajia, Tervakuksalla veljiensä Vesan ja Raimon kanssa kahvitteleva Erkki Mäkitervo toteaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä